HTML

Vélel-mező

Gondolatok, anekdoták egy anonim felhasználótól. Az emberi lélek, a hétköznapi dolgok, az erkölcs rejtelmei. Az igazság, az összhang kutatása. Vagy éppen tömény hülyeség.

Friss topikok

  • dave: tankforce, Nagyon sok mindenben igazad van, pár észrevétel: "Szerintem aki jobbnak tartja magát ... (2007.12.15. 10:58) Gyűlölettel vonult a Magyar Gárda
  • Entitas: Persze megnézhettem volna a blogoldaladat is :) Tetszik, ahogyan megközelíted a problémákat, szer... (2007.05.04. 14:30) Féligazságok
  • bakfitty: csak annyiban anti, hogy alternatíva ugyanarra a sémára (hír+komment). én nem haragszom arra a műs... (2007.04.11. 00:22) Daily Show
  • Entitas: Igyekeztem, átfogalmaztam. Ha még mindig nem tetszik, szólj nyugodtan. Az adott mondat pontosabb ... (2007.03.12. 14:48) DailyWTF: index.hu
  • Entitas: Ez igaz. Bár kétlem, hogy emiatt cserélték le. (2007.03.06. 15:18) Conservapedia

Linkblog

2007.01.28. 19:59 Entitas

Szabadság és jogok

A mai nagy vadliberalizmusban az embereknek nehezére esik megkülönböztetni, azt ha valamit szabad akaratunkból teszünk, tehetünk, vagy azért, mert jogunk van hozzá.

A szabad akarat egyáltalán nem azt jelenti, hogy az ember bármit következmények nélkül megtehet. Csak annyit jelent, hogy az ember bármit megtehet. Aztán jönnek a következmények. Bizonyos dolgok károsak másoknak, vagy esetleg az egész társadalomnak, esetleg a jövő generációinak. Ezeket a következményeket elkerülendő, bizonyos tetteinknek mesterségesen adunk valamilyen negatív következményt. A magántulajdon semmibe vétele, és más ilyen módon történő megkárosítása például egy eléggé nyilvánvaló példa az első esetre. A gyorshajtást is büntetik, pedig nem feltétlenül jár bárkinek a megkárosításával, de az emberek testi épségét veszélyezteti. A környezetszennyezés pedig a jövő generáció életét veszélyezteti, legalábbis befolyásolja károsan. Maga a szabadság tehát nem tekinthető abszolút értéknek. Érték, de nem állhat mindenek felett.

Sokan megkérdőjelezik, hogy az ember egyáltalán szabad-e. Leginkább azt hozzák fel, hogy rengeteg dolgot belénknevelnek, és egyszerűen képtelenek vagyunk másképpen viselkedni. Én úgy vélem, hogy az ember cselekedeteinek egy részét nem tudatosan, inkább megszokásból teszi. Ez a megszokás lehet valamilyen ártatlan dolog, pl. amit az ember otthonról hozott, vagy lehet valamilyen szenvedély, mint a cigaretta. Aki cigarettázik, az életét egy bizonyos aspektusból már nem annyira maga, mint a szenvedély irányítja. Néha muszáj az az egy szál cigi. Tegyük fel, hogy tüdőrákos lesz, aminek a valószínűségét a dohányzás nem csökkenti. Kezelteti magát. Megszűnt hasznos tagja lenni a társadalomnak. Az állam fizeti a kezelését és a táppénzt, jobb esetben meggyógyul, és újra tud dolgozni. Az állam ugyanakkor mindent megtesz, hogy a probléma minél kisebb mennyiségben jelentkezzen: a cigarettareklámokat szigorúan szabályozzák, a dobozok felét már „Meghalsz. Hamar.” feliratok borítják. Miért? Mert ez a társadalom, a jövő, de még a dohányos érdeke is, bár közülük sokan utálják a feliratot. Bár lehetne írni olyat is, hogy: „Olyan jó hogy élsz, kérlek ne halj meg soha!” felirat valamivel szeretetreméltóbb (vagy nyálasabb, ahogy tetszik).

Úgy vélem a liberálisok törekvése abban gyökerezhet, hogy úgy érzik valamilyen elnyomás ellen küzdenek. Amíg ez így van, addig talán nincs is baj, de ne essünk át a ló túloldalára, ha a frissen szerzett jogaink már a jövő generációt, a társadalmat vagy az egyént magát veszélyezteti.

Szólj hozzá! · 2 trackback

Címkék: jog szabadság szenvedély


A bejegyzés trackback címe:

https://entitasok.blog.hu/api/trackback/id/tr5731740

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: related webpage 2018.04.06. 00:44:57

Can avapro cause numbness in the arms and hands - Can u kill yourself with lorazepam

Trackback: see here now 2017.11.03. 01:33:51

Were No Angels (1989) - Celebvids

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása